Poradnik – Projektowanie i zakładanie ogrodów
Po co nam to projektowanie ogrodów i wizualizacja? Kiedy zbudowaliśmy już dom i patrzymy z okien na otaczający nas pusty plac wokół domu. Czy mamy w głowie już plan naszego ogrodu? Niektórzy z nas tak. Ale nie wszyscy. Jednak nawet Ci, którzy wiedzą jaki ogród chcieliby mieć, na ogół nie zdają sobie sprawy z wielu rzeczy. Zetkną się Z nimi dopiero podczas budowy ogrodu. Warto więc albo zatrudnić architekta krajobrazu. On wie wszystko na temat projektowania ogrodów i wizualizacji, a także budowy ogrodu, albo… Możemy wziąć kartkę papieru i zacząć robić nasz projekt. Od czego zacząć?
Projektowanie ogrodów zaczynamy od zdobycia lub narysowania rzutu działki w skali 1:100, czyli 1 cm na kartce to 1m w rzeczywistości. Taki rzut możemy też znaleźć w Internecie. Jednak, jeśli dopiero wybudowaliśmy dom, prawdopodobnie nie zobaczymy go jeszcze na planie działki w Internecie. Możemy też wziąć długą miarkę i wszystko pomierzyć i nanieść sami. Wyznaczamy kierunki świata, będzie nam to potrzebne, żeby określić, które części działki będą oświetlone.
Robimy odkrywkę , czyli wykopujemy dołek w ziemi ok. 50 cm głębokości. Zobaczymy w jakiej glebie będą rosły rośliny, które posadzimy. Bogaci w zdobytą wiedzę wiemy teraz jaką powierzchnią dysponujemy, jaką wystawę ma nasz ogród, czyli jak jest usytuowany w stosunku do słońca i jaki rodzaj gleby w nim występouje. Piach na pewno każdy z nas rozpozna. Gleba gliniasta jest też dość łatwa do rozpoznania – tłusta i szarego koloru. Jesli ziemia jest brązowa lub ciemna w kolorze, nie stoi w niej woda, ale jest dość wilgotna w dotyku, to prawdopdobnie jest odpowiednia dla dużej grupy roślin. Jeśli jest to sam piach lub glina lub ił, to będziemy musieli wykonać prace zmieniające jej strukturę.
Na bazie tej wiedzy projektowanie ogrodów będzie łatwe i przyjemne. Musimy teraz przemyśleć kilka ważnych rzeczy, ewentualnie skonfrontować je z pozostałymi użytkownikami ogrodu.