Poradnik – Projektowanie i zakładanie ogrodów cz.3

projektowanie ogrodów

Poradnik – Projektowanie i zakładanie ogrodów cz.3

Projektowanie ogrodów zaczynamy kiedy mamy już narysowany plan naszej działki, z naniesionym domem, ogrodzeniem oraz podjazdem.  Wszystkimi istniejącymi elementami, które chcemy zatrzymać i zaznaczone strony świata. Mamy zaznaczone miejsca, które chcemy zasłonić oraz elementy krajobrazu za płotem, które chcemy wykorzystać.  Kiedy już  zakreskowaliśmy miejsca zacienione i oznaczyliśmy te w pełnym słońcu. Kiedy wiemy na jakiej glebie znajduje się nasz ogród,  możemy przystąpić do projektowania.

Musimy przeanalizować ukształtowanie terenu. Jeśli ogród leżyna płaskiej działce, możemy tylko w trakcie projektowania zastanowić się, czy nie urozmaicić jakoś ukształtowania. Możemy usypać wał, górkę, pagórki, czy skarpę. Na pewno uatrakcyjni to nawet na małej działce strukturę ogrodu i stworzy ciekawe zakamarki i zakątki. Jeśli mamy już skarpę czy wał potraktujmy to jako atut. Możemy na niej zbudować skalniak, kaskadę, tarasy, wodospad, wąwóz i wiele innych rzeczy, których nikt inny nie będzie miał w swoim ogrodzie.

Pamiętajmy, że nie tylko my będziemy korzystali z ogrodu. Porozmawiajmy z partnerem czy współmałżonkiem oraz dziećmi jak chcieliby spędzać czas w ogrodzie. Dowiedzmy się, co lubią, a czego nie. Podpowiedzmy im co mogą robić, z czego korzystać.  Kiedy już zbierzemy wszystkie żądania i marzenia zastanówmy się jak je rozmieścić. Oczywiście będą elementy budujące strukturę ogrodu. Będą to duże płaszczyzny jak taras, trawnik, rabaty, basen, ścieżki, duże rosliny i duże elementy małej architektury jak np. altana.

Projektowanie ogrodów zaczynamy od  narysowania, jak powinien przebiegać podjazd i ulokowania tarasu. Potem zastanówmy się jak rozmieścić resztę elementów, które mamy zaplanowane. Te, które wymagają większego spokoju powinny być dalej od miejsc hałaśliwych. Te które są bardziej hałaśliwe, nie mogą przeszkadzać potrzebującym spokoju użytkownikom ogrodu. Między poszczególnymi elementami możemy stawiać żywopłoty, sadzić krzewy, stawiać różnego rodzaju przegrody drewniane, budować bramki, sadzić wysokie trawy i drzewa. Wszystko to ma na celu stworzeniu wnętrz w ogrodzie.

%d bloggers like this: