PROJEKTOWANIE I ZAKŁADANIE OGRODÓW.

BLOG

projektowanie ogrodów

Poradnik – Projektowanie i zakładanie ogrodów cz.4

Projektowanie ogrodów zaczynamy od przemyślenia ukształtowania terenu w naszym ogrodzie.

Może jeszcze na tym etapie projektu tego nie wiemy, ale problem pojawi się, jeśli będziemy planowali jakiekolwiek wykopy.  Może to być oczko wodne, wgłębnik, czy obniżenie terenu. Dobrze jest zastanowić się już teraz, co zrobimy z ziemią i przewidzieć jej wykorzystanie podczas projektowanie ogrodów.

Popatrzmy na powierzchnię działki. Czy jest ona niżej, czy wyżej w stosunku do otaczającego terenu. Jeśli mamy ogród  na gruncie gliniastym, lub innym nieprzepuszczalnym, to problem istnieje, gdy  nasz ogród jest niżej niż otaczajacy go teren. Podczas deszczu woda z sąsiednich działek będzie spływała do nas. Nasze rośliny będą się w niej topiły, a ziemia zamieni się w bagnisko.  Projektowanie ogrodów to etap, na którym rozwiążesz te problemy.

Co możemy zrobić, na etapie projektowania ogrodu, aby tego uniknąć?

Po pierwsze możemy podnieść teren, tak, aby nasz ogród był wyżej niż otaczające go działki. Jeszcze lepiej jeśli zrobimy spadek i woda będzie swobodnie z niego odpływała. Jest to jednak rozwiązanie połowiczne. Każde naczylenie gruntu pociąga za sobą erozję oraz problemy w utrzymaniu np. ściółki.

Co więc jeszcze możemy zrobić? Możemy zrobić drenaż z prawdziwego zdarzenia. Jest to na glebie gliniastej trudne, ale warto spróbować, jeśli inwestycję w ogród traktujemy poważnie. Studzienki chłonne koniecznie muszą sięgać do warstwy piasku. Rury drenażowe muszą być wkopane dość gęsto. Woda z powierzchni działki musi do nich spływać. Musimy zadbać o to, aby glina nie zamulała rur. Powinny być obsypane żwirem , który razem z rurą należy owinąć włókniną, zatrzymującą drobne frakcje. Dodatkowo rury można też zawinąć we włókninę.

Trzecia rzecz to wymieszanie wierzchniej warstwy gleby, najlepiej aż do poziomu wkopanych rur, z piachem i ziemią próchniczną. Rozluźni to strukturę gleby, w której będą rosły rośliny i umożliwi przesiąkanie wody do rur, które mają ją zbierać z ogrodu i odprowadzać do studzienek.

Możemy też podpiąć się z naszym drenażem do instalacji odprowadzającej wodę z rynien, jeśli jest taka.

projektowanie ogrodów

Poradnik – Projektowanie i zakładanie ogrodów cz.3

Projektowanie ogrodów zaczynamy kiedy mamy już narysowany plan naszej działki, z naniesionym domem, ogrodzeniem oraz podjazdem.  Wszystkimi istniejącymi elementami, które chcemy zatrzymać i zaznaczone strony świata. Mamy zaznaczone miejsca, które chcemy zasłonić oraz elementy krajobrazu za płotem, które chcemy wykorzystać.  Kiedy już  zakreskowaliśmy miejsca zacienione i oznaczyliśmy te w pełnym słońcu. Kiedy wiemy na jakiej glebie znajduje się nasz ogród,  możemy przystąpić do projektowania.

Musimy przeanalizować ukształtowanie terenu. Jeśli ogród leżyna płaskiej działce, możemy tylko w trakcie projektowania zastanowić się, czy nie urozmaicić jakoś ukształtowania. Możemy usypać wał, górkę, pagórki, czy skarpę. Na pewno uatrakcyjni to nawet na małej działce strukturę ogrodu i stworzy ciekawe zakamarki i zakątki. Jeśli mamy już skarpę czy wał potraktujmy to jako atut. Możemy na niej zbudować skalniak, kaskadę, tarasy, wodospad, wąwóz i wiele innych rzeczy, których nikt inny nie będzie miał w swoim ogrodzie.

Pamiętajmy, że nie tylko my będziemy korzystali z ogrodu. Porozmawiajmy z partnerem czy współmałżonkiem oraz dziećmi jak chcieliby spędzać czas w ogrodzie. Dowiedzmy się, co lubią, a czego nie. Podpowiedzmy im co mogą robić, z czego korzystać.  Kiedy już zbierzemy wszystkie żądania i marzenia zastanówmy się jak je rozmieścić. Oczywiście będą elementy budujące strukturę ogrodu. Będą to duże płaszczyzny jak taras, trawnik, rabaty, basen, ścieżki, duże rosliny i duże elementy małej architektury jak np. altana.

Projektowanie ogrodów zaczynamy od  narysowania, jak powinien przebiegać podjazd i ulokowania tarasu. Potem zastanówmy się jak rozmieścić resztę elementów, które mamy zaplanowane. Te, które wymagają większego spokoju powinny być dalej od miejsc hałaśliwych. Te które są bardziej hałaśliwe, nie mogą przeszkadzać potrzebującym spokoju użytkownikom ogrodu. Między poszczególnymi elementami możemy stawiać żywopłoty, sadzić krzewy, stawiać różnego rodzaju przegrody drewniane, budować bramki, sadzić wysokie trawy i drzewa. Wszystko to ma na celu stworzeniu wnętrz w ogrodzie.

projektowanie ogrodów

Poradnik – Projektowanie i zakładanie ogrodów

Uzbrojeni w plan działki z naniesionym na nim domem, wyruszamy w teren. Mamy pozaznaczać pozostałe elementy istniejące  na naszej działce, które się na planie powinny znaleźć. Aby było łatwiej nam to zrobić, najlepiej na planie nanieść linie co 1cm, aby powstała z nich kratka. Bierzemy naszą kartkę, ołówek, gumkę oraz dość długą miarkę. Tym dłuższą im dłuższe będą odcinki, któe będziemy mierzyli.

Zaznaczamy na planie gdzie znajduje się brama i furtka, gdzie jest miejsce na śmietnik. Jeśli mamy już podjazd, lub jakieś inne nawierzchnie to też mierzymy i rysujemy je na planie. Podobnie z rosnącymi na działce roślinami. Wystarczy, że naniesiemy te, które chcemy zachować. Jeśli są też takie, które będziemy chcieli przesadzić musimy je zaznaczyć na planie innym symbolem. Najlepiej ze strzałką, gdzie planujemy je przenieść. Jeśli mamy na działce duży głaz, strumyk, wzgórek, skarpę, lub jakiś inny element krajobrazu, też nanosimy go na planie.

Obserwujemy jak wyglądają granice działki i co jest za płotem. Jeśli są to elementy, które mogą mieć wpływ na to co się będzie działo w naszym ogrodzie, też je zaznaczamy. Na ogół są to rzeczy, od których chcemy się odgrodzić. Może to być:  budynek stojący bardzo blisko ogrodzenia, ruchliwa ulica, przystanek autobusowy, kurnik, hałaśliwe psy, lub po prostu składowisko śmieci, itp. Ale także elementy, z których możemy skorzystać, jak: latarnia, rzeka, duże rośliny, las, lub krajobraz.  Czyli takie, które chcemy widzieć przez nasze ogrodzenie –  łąka, góry czy jezioro. Projektowanie i zakładanie ogrodów do dziedzina interdyscyplinarna. Będziemy się więc starali przeanalizować nasze otoczenie pod różnymi względami. Pod względem wizualnym, ale także natężenia hałasu, szkodliwych emisji, zacienienia, infrastruktury podziemnej. Szczególnie ten ostatni eleemnt może być kłopotliwy do analizy. Powinniśmy jednak się upewnić, czy pod naszym ogrodem nie ma żadnego rodzaju kabli lub rur czy zbiorników, o których musimy wiedzieć.

projektowanie ogrodów

Poradnik – Projektowanie i zakładanie ogrodów

Po co nam to projektowanie ogrodów i wizualizacja? Kiedy zbudowaliśmy już dom i patrzymy z okien na otaczający nas pusty plac wokół domu.  Czy mamy w głowie już plan naszego ogrodu? Niektórzy z nas tak. Ale nie wszyscy. Jednak nawet Ci, którzy wiedzą jaki ogród chcieliby mieć, na ogół nie zdają sobie sprawy z wielu rzeczy. Zetkną się Z nimi dopiero podczas  budowy ogrodu. Warto więc albo zatrudnić architekta krajobrazu. On wie wszystko na temat projektowania ogrodów i wizualizacji, a także budowy ogrodu, albo… Możemy wziąć kartkę papieru i zacząć robić nasz projekt. Od czego zacząć?

Projektowanie ogrodów zaczynamy od zdobycia lub narysowania rzutu działki w skali 1:100, czyli 1 cm na kartce to 1m w rzeczywistości. Taki rzut możemy też znaleźć w Internecie. Jednak, jeśli dopiero wybudowaliśmy dom, prawdopodobnie nie zobaczymy go jeszcze na planie działki w Internecie.  Możemy też wziąć długą miarkę i wszystko pomierzyć i nanieść sami. Wyznaczamy kierunki świata, będzie nam to potrzebne, żeby określić, które części działki będą oświetlone.

Robimy odkrywkę , czyli wykopujemy dołek w ziemi ok. 50 cm głębokości. Zobaczymy w jakiej glebie będą rosły rośliny, które posadzimy. Bogaci w zdobytą wiedzę wiemy teraz jaką powierzchnią dysponujemy, jaką wystawę ma nasz ogród, czyli jak jest usytuowany w stosunku do słońca i jaki rodzaj gleby w nim występouje. Piach na pewno każdy z nas rozpozna. Gleba gliniasta jest też dość łatwa do rozpoznania – tłusta i szarego koloru. Jesli ziemia jest brązowa lub ciemna w kolorze, nie stoi w niej woda, ale jest dość wilgotna w dotyku, to prawdopdobnie jest odpowiednia dla dużej grupy roślin. Jeśli jest to sam piach lub glina lub ił, to będziemy musieli wykonać prace zmieniające jej strukturę.

Na bazie tej wiedzy projektowanie ogrodów będzie łatwe i przyjemne. Musimy teraz przemyśleć kilka ważnych rzeczy, ewentualnie skonfrontować je z pozostałymi użytkownikami ogrodu.